0

Arabaların Hacklenmesi Mümkün mü?

Bilgisayarların hayatımızın çok büyük bir parçası haline geldiğini kabul etmeyen yoktur. Teknolojiden bahsetmemenin mümkün olmadığı bir çağda bilgisayarlar, birçok işlemin gerçekleştirilmesi için gereken en temel unsurlardan biri haline geldi. Bilgisayarların kullanımın artması ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile “Akıllı teknoloji” kavramı da hayatımıza girmiş oldu. Akıllı evler, akıllı bileklikler, akıllı telefonlar ve daha sayamayacağımız yüzlerce farklı teknoloji ürünü. Bilgisayar sistemlerinin araçlara dahil edilmesiyle de “Akıllı araçlar” ortaya çıktı.

Basit navigasyon sistemleri ile başlayan araçlarda bilgisayarlaşma dönemi, araç fonksiyonlarının kontrollerinin bilgisayar sistemleriyle düzenlenmesine kadar ilerledi. Son zamanlarda ise kendi kendini sürebilen otonom araç çalışmalarını görmeye başladık. Daha önce sadece filmlerde gördüğümüz teknolojik gelişimleri hayatımızda gördükçe, yine aynı filmlerde karşımıza çıkan teknolojik kaza ve felaket sahnelerini de düşünmekten kendimizi alamıyoruz. Teknolojik araçları da göz önünde bulundurduğumuzda aklımıza şu soru geliyor; bu araçlar ne kadar güvenli ve kötü niyetli hackerlar araçlarımıza müdahale edebilir mi?

Arabalar nasıl hacklenebilir?
Aslına bakarsanız bu sorunun cevabı hem evet hem hayır. Paniğe yer vermeden açıklamaya çalışalım. Bilgisayar sistemleri her zaman çok güvenli sistemler olmayabilir. Tabi ki bu durum bilgisayarlara güvenemeyeceğimiz anlamına gelmez. Bu yüzden teknoloji firmaları, sattıkları ürünleri yeni güncellemelerle daha adaptif hale getirerek güvenliklerinden emin olmaktadırlar.

Akıllı otomobiller, bilgisayarlarının internete bağlanabilir hale gelmesi ve hücresel veri ağlarını kullanmaya başlaması ile dış dünyaya daha açık hale geldiler. Bu da hacklenme tehlikesine daha açık olmalarına fırsat sağladı ve teknoloji firmaları bu konuda çalışmalar yaparak kendi çözümlerini ürettiler.

Son zamanlarda gözümüze çarpan kendi kendini süren araçlar, birbiriyle haberleşen araçlar gibi akıllı taşıt teknolojileri, trafikte insan hatalarının sıfıra indirmek üzere tasarlanan yeni bir araç teknolojisinin ürünleri. Yapılan çalışma ve araştırmalar sonucunda da oldukça başarılı oldukları görülüyor. Yalnız bu durumda meydana gelecek bir hack olayı veya virüs sebepli bir hatanın büyük kazalara sebebiyet verebileceğini de unutmamak gerekiyor.

Yani şunu söylemeliyiz ki, araç bilgisayarlarının hacklenmesi teknik olarak mümkün ve olası bir durum. Bu durumda araç kullanıcılarının araç bilgisayarlarının güncellemelerini dikkate almaları ve satıcılarla diyalog halinde bulunmaları oldukça önemli. Eğer aracınızda teknolojik bir geliştirme ve dışarıdan bağlanılabilir bir sistem edinmeye karar vermişseniz, güvenilir firmalarla bağlantı kurmanızı ve araç sistemlerinizin yazılımsal bakımlarını gerçekleştirdiğinizden emin olmanızı öneririz.

Erkan

Bir cevap yazın